Élménytár

Érték, Élmény, Tanulás

Digitális forrásunk - a Zanza.tv

2017. március 05. 20:03 - M.Dalma

             Ebben a bejegyzésben a Zanza.tv digitális forrást kívánom a kedves olvasóknak bemutatni, mégpedig történelem tárgy szempontjából. Megjegyezném azonban, hogy irodalom, nyelvtan, testnevelés, matematika, filozófia, társadalomismeret és etika tárgyakhoz is találhatunk segédletet.

Ismerjük meg az oldalt!

 

            Először is választásomat azzal indokolnám, hogy szerettem volna egy olyan oldalt bemutatni, mely mind a két szaktárgyam tanításakor majd segítséget jelenthet. S az, hogy miért is a történelem oldalát választottam, azt azzal magyaráznám, hogy a korábbi posztomban inkább a matematikának kedveztem, így ezzel most egyensúlyt hozok létre a bejegyzéseimben.

A digitális tananyagforrás megtekintését követően az fogott meg leginkább, hogy főként nem évfolyamonként van strukturálva, hanem témakörönként, így könnyebb a tájékozódás az egy korszak iránt érdeklődők számára. További előnye, hogy a videók hossza  közel 5 perc körül mozog, tehát sem a tanórán megtekintve, sem a diák otthoni készüléséből (hiszen mindenki számára ingyenesen elérhető) nem vesz el sok időt. Ennek ellenére színes repertoárral feldolgozott (képek, animációk), hiteles, jól strukturált korszakképet nyújt. Igaz, néhol kevesebbet tartalmaz, néhol pedig többet, ez anyagrésztől, s a mi munkánktól is függ majd. Azt gondolom mindenképp egy jó kiindulópont, mind tanár mind diák számára.

 

              Úgy gondolom én ezt a forrást leginkább az óra utolsó 5 percében használnám fel, mikor már megtörtént a tananyag feldolgozás. Így azokat a fogalmakat, kulcsgondolatokat tudná elmélyíteni a diákokban, amikkel az órán ismerkedtek meg. Továbbá például az olyan témák, mint közigazgatás, vagy hazánk a Habsburg Birodalomban is könnyebben érthetővé válhatna, ha kapnának az óra végén egy áttekintő képet.

 Az „Ajánlott irodalom” fülre kattintva a korszak, illetve a téma után érdeklődő diákok számára további olvasnivalókat tudunk kínálni, saját ajánlataink mellett.

Házi feladatként a modulhoz tartozó feladatlapot is kaphatják a tanulók, annak ellenére, hogy a megoldás is elérhető. A kritérium viszont az lenne, hogy ne a megoldást másolják le, megnézni meg szabad, nincs titok előttük, de tegyenek valamilyen gondolatot ők is hozzá. Ezzel el lehetne kerülni azokat a mondatokat is, hogy „nem értettem a feladatot pontosan”- hiszen neten hozzáférhető a feladat, és a megoldás is-, valamint az a késztetés, hogy valami újat nekik is hozzá kell tenni, arra serkentené őket, hogy elgondolkodjanak a történelmi folyamatokon. Végtére is ez a fő célunk, mint történelem tanároknak.

Ne felejtkezzünk el arról sem, mennyi fogalom „kavarog” az érettségi előtt álló diákok fejében. Ez a felület arra is segítséget biztosít számukra, hogy ezeket az ingatag fogalmakat témákhoz tudják kapcsolni. Található a jobb felső sarokban egy olyan fül, hogy „Fogalomtár”, melyet megnyitva, fogalmak ezrei dőlnek ránk. Kereshetünk betűrendben is, majd a fogalomra kattintva megjelenik az a tananyag illetve tananyagok, amellyel kapcsolatba hozható az adott fogalom. A megtekintett digitális tananyagforrás e funkciójával hozzásegíthet ahhoz, hogy ezen a különösen stresszes érettségi előtti időszakon átsegítsük.

A kiválasztott digitális tananyagforrás alkalmazásának hasznát leginkább a fent említett szerkezetben látom, mely kölcsönösen segíti mind a pedagógus mind a diák munkáját.

 

            Remélem a kedves olvasók kedvet kaptak a Zanza.tv-n való böngészéshez, nemcsak bölcsész ágak keretében; hiszen ne felejtsük el, hogy természettudományos tárgyakhoz is találunk fent tananyagokat!

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://elmenytar-tudas.blog.hu/api/trackback/id/tr6812315337

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása